Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT – Satu Mare, 20 – 29 martie 2020 PROGRAM

Divertisment

VINERI 20 martie
16.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| HAI CĂ NU E CERNOBÎL, text și regie Norbert Boda | Teatrul Municipal Baia Mare (RO)
18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| OPERA DE TREI PARALE de Bertold Brecht, regia Bocsárdi László | coproducție Festivalul de vară de la Szeged (Ungaria) și Teatrul Tamási Áron Sfântu Gheorghe (HU) | titrare RO
21.00|Casa de Cultură, Sala Mare| LACUL LEBEDELOR REVĂZUT de Kokan Mladenović, regia Kokan Mladenović | Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara (HU) | titrare RO 23.00| Red Hat Yard| Afterparty | concert DYNAMITE DUDES (Budapesta, Ungaria)

SÂMBĂTĂ 21 martie
12.00 |Grandstand (cafeneaua teatrului)| Lansarea secțiunii de teatru radiofonic TEATRU PE MOBIL – selecţie online din producţiile Radio România | Deschiderea Cabinei Teatru pe mobil, un spaţiu special amenajat pentru audiţia individuală | Invitat: Irina Zlotea, redactor la Teatrul Național Radiofonic și la revista „Teatrul azi”
15.00|Casa de Cultură, Sala Mare| BUNICA GANGSTER de David Walliams și Gimesi Dóra, regia Nagy Regina | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU)
19.00|Teatrul de Nord, Foaier| IMPRESII SĂTMĂRENE – expoziție foto&grafică de Ruzsa Lili, eveniment vernisat de Muhi Sándor
19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| SALBA DRACULUI de Vasile Alecsandri, regia și scenografia Alexandru Dabija | Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați (RO) | titrare RO
21.00| Red Hat Yard | Afterparty

DUMINICĂ 22 martie
17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| PRINȚESA DE CARTIER de Andrei Ivanov, regia Nikita Betehtin | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Mihai Raicu” (RO)
19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| MOARTEA UNUI COMIS-VOIAJOR de Arthur Miller, regia Bérczes László | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU) | titrare RO
21.00| Red Hat Yard | Afterparty

LUNI 23 martie
10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| DEGEȚICA de H.C. Andersen, adaptarea și regia Dana Bonțidean | AnimaArt Cluj-Napoca (RO)
16.30|Casa Meșteșugarilor| ILONKA de Lăcătuș Ileana, Könczei Csilla, Hatházi András, regia Palocsay Kisó Kata | ZUG.zone, Cluj-Napoca (HU) – titrare EN
18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| UNCHIUL VANEA de A. P. Cehov, regia Yaroslav Fedorishin| coproducție Teatrul Váci Dunakanyar și Bartók Kamaraszínház, Ungaria (HU) | titrare RO
21.00|Casa de Cultură| FETE ȘI BĂIEȚI de Dennis Kelly, regia Mirek Kaczmarek | Teatrul Nowy Proxima – Cracovia, Polonia (PL) – titrare EN 23.00| Red Hat Yard | Afterparty

MARȚI 24 martie
10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| ȘORICELUL ANIMATOR după D. R. Popescu, adaptarea și regia Dana Bonțidean | AnimaArt Cluj-Napoca (RO)
17.00/21.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| LINIA SOLARĂ de Ivan Vîrîpaev, regia Nikita Betehtin | Centrul de Artă Teatrală, Nijni Novgorod – Federația Rusă (RU) | titrare RO/HU
19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| LEGEA CELUI MAI PUTERNIC de Dominik Busch, regia Catinca Drăgănescu | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Mihai Raicu” (RO)
21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| DISPARIȚII de Elise Wilk, regia Sebestyén Aba | Yorick Stúdió Târgu-Mureș (HU) – titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
23.00| Red Hat Yard | Afterparty

MIERCURI 25 martie
9.30/11.00|Casa Meșteșugarilor| MAMA HOLLE de Veres András, Kuthy Ágnes, Gimesi Dóra, Szabó T. Anna, regia Somogyi Tamás | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)
10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| SCUFIȚA ROȘIE ȘI LUPUL CEL FLĂMÂND de Frații Grimm, regia Ion Iurcu | Teatrul de Păpuși Puck, Cluj-Napoca (RO)
17.00/20.30|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| ULTIMUL JOC DE ARTIFICII după Jens Christian Grøndahl și Alex Broun, regia Csábi Anna | coproducție Teatrul Bethlen Téri și Teatrul Manna – Budapesta, Ungaria (HU) | titrare RO
18.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| LIMITE de Mihaela Michailov și Radu Apostol, versuri Bobi Dumitraș (Fără Zahăr), regia Radu Apostol | Centrul de Teatru Educațional Replika, București (RO)
19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| CHIRITZA ÎN CONCERT, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, spectacol concert de Ada Milea | Teatrul Național Cluj-Napoca (RO) – titrare EN
22.00| Red Hat Yard | Afterparty

JOI 26 martie
9.30/11.00|Casa Meșteșugarilor| MAMA HOLLE de Veres András, Kuthy Ágnes, Gimesi Dóra, Szabó T. Anna, regia Somogyi Tamás | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)
10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| CENUȘĂREASA, adaptare de Alex Căprariu după Frații Grimm, regia Mona Marian | Teatrul de Păpuși Puck, Cluj-Napoca (RO)
12.00 |Grandstand cafeneaua teatrului)| Pezentarea proiectului FABULAMUNDI. PLAYWRITING EUROPE | Invitat: Alina Nelega, director artistic al Teatrului Național, profesor la Universitatea de Artă din Târgu-Mureș | Spectacol lectură: RÂNDUNICA de Guillem Clua, cu Mihai Crăciun și Monica Ristea, regia Oana Leahu | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| DAUGHTERS, concept și coregrafie Simona Deaconescu | Tangaj Collective, București (RO-EN) 19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| BEȚIE de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim | Teatrul Național Târgu- Mureș, Compania Tompa Miklós (HU) | titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| INTROSPECTIO| Compania András Lóránt, Târgu- Mureș | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
23.00| Red Hat Yard |Afterparty

VINERI 27 martie
9.00/11.00|Casa Meșteșugarilor| MAMA HOLLE de Veres András, Kuthy Ágnes, Gimesi Dóra, Szabó T. Anna, regia Somogyi Tamás | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)
10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| CAPRA CU TREI IEZI, adaptare după I. Creangă, regia Maria Mierluţ | Teatrul Ariel Târgu-Mureș (RO) | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
12.30 |Grandstand (cafeneaua teatrului)| Masă rotundă cu tema TEATRUL DE PĂPUȘI | Invitați: Oana Leahu și Gavril Cadariu – Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL, Târgu-Mureș | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
17.00/20.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| MARTHA ȘI GEORGE de Ileana Răducanu, regia Filip Ristovski | Four Attitude Explorer, București (RO)
18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| SCUFIȚA VERDE de Claudiu Sfirschi Lăudat, regia și coregrafia Ștefan Lupu | Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad (RO) | titrare HU
20.00|Casa de Cultură| UN DUȘMAN AL POPORULUI de Henrik Ibsen, regia Keresztes Attila | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania Tompa Miklós (HU) | titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
22.30| Red Hat Yard | Afterparty

SÂMBĂTĂ 28 martie
10.00/11.30|Centrul Cultural „G.M. Zamfirescu”| ALBĂ CA ZĂPADA ȘI CEI ȘAPTE PITICI după Frații Grimm, regia Georgeta Lozincă | Teatrul Ariel Târgu-Mureș (RO) | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
12.00|Grandstand (cafeneaua teatrului)| Lansare de carte: „(Su)poziţii teatrale sau ancore împotriva nostalgiei confortului” de Raluca Blaga | Prezintă regizorul Theodor-Cristian Popescu | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| UN LUCRU | Compania Ekin Tunçeli – Istanbul, Turcia (TR) | titrare EN
19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| DON QUIJOTE de Cervantes, adaptare de Kozma András și Ilia Bociarnikovs, regia Ilia Bociarnikovs | Teatrul Național Csokonai – Debrecen, Ungaria (HU) | titrare RO
21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| ALBINA DIN CAPUL MEU de Roland Schimmelpfennig, regia Theodor-Cristian Popescu | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu” (RO) | titrare HU
FOCUS TÂRGU-MUREȘ
22.30| Red Hat Yard | Afterparty

DUMINICĂ 29 martie
11.00|Casa Meșteșugarilor| BUNICUȚA ȘI POSOMĂRÂTUL de Szabó Attila, regia Szabó Attila | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György-Teatrul de Păpuși Brighella (HU)

16.00| Teatrul de Nord, Sala Studio| BURUNDANGA de Jordi Galcerán, regia Csábi Anna, coproducție Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György și Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara (HU) – titrare RO
18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristi Juncu | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu” (RO) | titrare HU | FOCUS TÂRGU-MUREȘ
21.30|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| DRAGONUL DE AUR de Roland Schimmelphenin, regia Catinca Drăgănescu | Teatrul „Andrei Mureșanu”, Sfântu Gheorghe (RO)
23.00| Red Hat Yard | Afterparty


20 – 29 martie| Foaierul teatrului| EXPOZIȚIE DE CARTE cu vânzare, din colecțiile editate de Fundația Culturală „Camil Petrescu” și revista „Teatrul azi”


PREŢURILE BILETELOR:
Sala Mare
zona A /zona B /zona C/zona D
bilet pentru adulţi: 40 lei/35 lei/30 lei/18 lei
bilet pentru pensionari, studenţi, elevi V-XII: 30 lei/25 lei/18 lei/10 lei
Sala Studio – 20 lei
Casa de Cultură – 30 lei/20 lei
Casa de Cultură (public pe scenă) – 20 lei
Spectacole pentru copii – 12 lei

Pentru a fi în permanență la curent cu ultimele noutăți și informații din orașul tău, urmărește-ne pe Facebook

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *